Marselisborgcentrets logo
MarselisborgCentret
Rehabilitering
ICF
Nyheder
Forskning & Udvikling
Kompetenceudvikling
Arrangementer
Kontakt os
Forskning & Udvikling
Fællesfaciliteterne
_layout_spacer
Søg på sitet
Fagligt nyhedsbrev
Publikationer
Litteratur links
Tilgængelighed
In English
_layout_spacer

Printvenlig version


Forskning & Udviklingsfunktionen

Ledelse:

Profil - klik på billedet

Claus Vinther Nielsen, professor, afdelingsleder

Ph.d. i socialmedicin

Ansvarsområder: 

  • Forskning og udviklingsaktiviteter indenfor klinisk socialmedicin og rehabilitering
  • Revalidering, sygefravær og arbejdsfastholdelse

E-mail: Claus.Vinther@stab.rm.dk, tlf.  7841 4416, mobil: 2223 9488

 

 

Profil - klik på billedet

Jan Sau Johansen, områdechef

Cand.mag. i engelsk og idræt, Post Graduate Diploma in Exercise for Rehabilitation

Ansvarsområder:

E-mail: Jan.Johansen@stab.rm.dk, tlf:  7841 4406, mobil:  2628 8955

 

Koordinatorer:

Merete Labriola, seniorforsker

E-mail: Merete.Labriola@stab.rm.dk, Tlf. 7841 4426, mobil: 2498 3449

 

Thomas Maribo, forsker

Fysioterapeut, Ph.d.

Ansvarsområder:

  • Funktionsevnevurdering
  • Vurdering af behov for rehabilitering
  • Viden om redskaber til funkionsevnevurdering

Mail: thomas.maribo@aarhus.rm.dk Tlf: 7841 442 Mobil: 2145 2470

 

Forskning & udvikling:

Profil - klik på billedet

Anne-Mette Momsen, forsker

Fysioterapeut, MPH, ph.d.

Ansvarsområder:

  • Sygefravær og arbejdsfastholdelse
  • Psykisk arbejdsmiljø
  • Interventionsforskning

E-mail: Anne-Mette.Momsen@stab.rm.dk, tlf:  7841 4418, mobil: 3082 8189 

 

Profil - klik på billedet

Bjarne Rose Hjortbak, ph.d. stud.

Sygeplejerske, cand.scient.soc.                                        

Ansvarsområde:

  • Rehabilitering

E-mail: Bjarne.Hjortbak@stab.rm.dk, tlf: 7841 4420, mobil: 2674 5614

 

 

   

Profil - klik på billedet

Elinborg Thorsteinsson, forskningsassistent

Lærer, Master of Public Health

Ansvarsområde:

  • Behandling af kvantitative data

E-mail: Elinborg.Thorsteinsson@stab.rm.dk, tlf: 7841 4430, Mobil: 2982 1583

 

 

Profil - klik på billedet

Hanne Melchiorsen, forskningsassistent

Sygeplejerske, MPH, Sygeplejefaglig Diplomeksamen med speciale i ledelse

Ansvarsområder: 

  • ICF
  • Medicinsk Teknologi Vurdering (MTV) 

E-mail: Hanne.Melchiorsen@stab.rm.dk, tlf:  7841 4434, mobil: 2423 8123

 

 

Profil - klik på billedet

Helle Østergaard, forskningsassistent

Fysioterapeut, cand.pæd. i pædagogisk psykologi

Ansvarsområde:

  • Rehabilitering
  • Målsætning i samarbejde med borgeren
  • ICF og ICF-CY

E-mail: Helle.Oestergaard@stab.rm.dk, tlf:  7841 4438 mobil: 2133 7249 

 

 

Joanna Wieclaw

Ph.d, cand. psyk., specialist og supervisor i arbejds- og organisationspsykologi

E-mail: Joanna.Wieclaw@stab.rm.dk og tlf. 2362 6732

Kirsten Schultz Petersen

Forsker, ph.d., cand.scient.soc. og ergoterapeut

    Ansvarsområder: 

    • Psykosocial rehabilitering
    • Recovery – orienteret rehabilitering
    • Arbejdsrettet rehabilitering

    E-mail: Kirsten.Schultz.Petersen@stab.rm.dk og tlf. 2381 8571

     

     

    Ole Mygind, konsulent

    MR, lektor

    Ansvarsområder:

    • Samarbejdet i rehabiliteringsparken

    E-mail: Ole.Mygind@stab.rm.dk, tlf. 7841 4468, mobil 2133 7668
     

    Ph.d studerende:

    Profil - klik på billedet

    Charlotte Handberg, ph.d. stud.

    Sygeplejerske og Master of Public Health  

    Ansvarsområde:

    • Ph.d. projekt: Mandlige kræftoverleveres deltagelse i kommunal kræftrehabilitering - en kvalitativ undersøgelse af det mandlige og det sundhedsprofessionelle perspektiv

    E-mail: Charlotte.Handberg@stab.rm.dk, tlf:  7841 4424, mobil:  2912 0512  
      

    Profil - klik på billedet

    Christina Malmose Stapelfeldt, ph.d. stud.

    Cand.scient.san                                  

    Ansvarsområde:

    • Sygefravær og arbejdsfastholdelse

    E-mail: ChristinaMalmose.Stapelfeldt@stab.rm.dk, tlf.:  7841 4428, mobil: 2267 2688

     

    Profil - klik på billedet

    Hanne Søndergaard, konsulent

    Fysioterapeut, Master of Public health

    • Ansvarsområde: ph.d. projektet “Funktionsevne efter hofteprotese operation. Et follow-up studie om funktionsevne og rehabilitering efter primær total hoftealloplastik operation”.

    E-mail: hanne.soendergaard@stab.rm.dkhanne.soendergaard@aarhus.rm.dk, tlf.: 7841 4436, mobil: 2029 1546

    Profil - klik på billedet

    Pia Løvschal-Nielsen, ph.d. stud.

    Antropolog, mag.art. 

    Ansvarsområder:

    E-mail: Pia.Loevschal-Nielsen@stab.rm.dk, tlf:  7841 4446, mobil: 2674 8955

     

    Profil - klik på billedet

    Trine Allerslev Horsbøl, ph.d. stud.

    Sygeplejerske og cand.cur.

    Ansvarsområde:

    • Ph.d. projekt: Forsørgelsesgrundlag efter hæmatologisk cancer – socioøkonomiske, demografiske og kliniske faktorer samt fatigue, angst og depression

    E-mail: Trinhors@rm.dk, tlf: 7841 4454, mobil: 2257 2246

     

    Sekretariat:

    Inger Hornbech, projektsekretær

    Ansvarsområder:

    E-mail: Inger.Hornbech@stab.rm.dk, tlf:  7841 4440 mobil 4028 8134

     

    Maria Louise Horndrup Jacobsen, kontorelev

    E-mail: Maria.Jacobsen@stab.rm.dk og tlf: 7841 4442

     

    Kommunikation & information:

    Profil - klik på billedet

    Richard Vestergaard, forskningsassistent, bibliotekar         

    Ansvarsområder:

    • Leder af biblioteket
    • Servicering
    • Informations- og arkiveringsarbejde. 

    E-mail: Richard.Vestergaard@stab.rm.dk, mobil: 2162 0506

    Profil - klik på billedet

    Søren Sander Rasmussen, kommunikationskonsulent

    Cand.mag. i historie og retorik, Diplom i strategisk kommunikation (Dansk Journalisthøjskole)

    Ansvarsområder:

    • Pressekontakt og kommunikationsrådgivning
    • Web-redaktør
    • Redaktør for MarselisborgCentrets nyhedsbrev

    E-mail: Soeren.Sander@stab.rm.dk, tlf: 7841 4022, mobil: 2381 8800          

                           

    Kontakt til øvrige medarbejdere tilknyttet konkrete aktiviteter i MarselisborgCentret kan ske via Inger.Hornbech@stab.rm.dk eller tlf. 7841 4440

    MarselisborgCentret  P. P. Ørums Gade 11  DK - 8000 Århus C  Tlf.: (+45) 7841 4400   Fax: (+45) 7841 4459